Stageverslagen raads- en commissieleden Krimpenerwaard

Stages

Een kijkje achter de schermen bij de boa’s in de Krimpenerwaard 

“Deze zomer liep ik stage bij de buitengewoon opsporingsambtenaren (boa’s) van de gemeente Krimpenerwaard. Op vrijdagmiddag 27 juni werd ik ontvangen door Victor en Xena op het gemeentehuis in Schoonhoven, hun standplaats. 

Eerst kreeg ik een uitleg over de digitale systemen die zij gebruiken. Hier komen alle meldingen binnen en worden de diensten ingepland. Met slechts zes boa’s is het een flinke uitdaging om in zo’n grote gemeente overal zichtbaar te zijn. Achter elke melding schuilt een verhaal en bij elke melding horen andere handelingen. Naast het werk op straat, blijkt het bureauwerk bijna evenveel tijd te kosten vanwege de uitgebreide registratieverplichtingen. Daarna ging ik mee op pad met de eerste meldingen. 

Zo zochten we naar gedumpte lachgaspatronen, spraken we een eigenaar aan van een scooter die al maanden onverzekerd op de openbare weg stond. Ook werden er meldingen afgehandeld over overlast door lawaai en muziek in de avonduren, een auto die gevaarlijk geparkeerd stond op een kruispunt, en fietsers die in het wandelgebied reden. 

De meldingen zijn verspreid over de hele gemeente, waardoor de boa’s veel kilometers maken. Tijdens de planning wordt zoveel mogelijk rekening gehouden met een logische route, maar toch is het elke keer een flinke rit. 

Wat me opviel, is dat de boa’s constant alert zijn op wat er om hen heen gebeurt. Hun motto is vooral het gesprek aan te gaan, mensen aanspreken en wijzen op overtredingen. Pas in uiterste gevallen schrijven ze een boete uit. 

Deze stage gaf mij veel inzicht in hun werk. Ik ben van mening dat er binnen de plaatselijke regelgeving (APV) veel kan worden vereenvoudigd en dat vertrouwen een belangrijkere rol zou kunnen spelen. Toch heb ik ook gezien dat de boa’s juist die regels nodig hebben als stok achter de deur. Hun werk draait om handhaving, maar altijd met het gesprek als uitgangspunt.”

Zomerstage: Een kijkje achter de schermen bij crisisbeheersing

“Op woensdag 7 juli liep ik als commissielid een ochtend mee met Robert Coomans, adviseur crisisbeheersing bij de gemeente Krimpenerwaard. We ontmoetten elkaar op de brandweerkazerne in Gouderak, waar Robert naast zijn werk voor de gemeente ook bevelvoerder is.

Tijdens de zomerstage kreeg ik een inkijkje in de veelzijdige wereld van openbare orde en veiligheid. Robert vertelde over zijn verantwoordelijkheden: van crisisbeheersing bij rampen en incidenten tot klimaatadaptatie bij wateroverlast en hitte. Ook havenveiligheid en de opvang van vluchtelingen vallen onder zijn takenpakket.

Bijzonder interessant vond ik de rol van bevolkingszorg: de maatregelen die gemeenten treffen bij calamiteiten, gericht op zelfredzaamheid en wederzijdse hulp tussen inwoners. Robert is als officier van dienst en hoofd informatie bevolkingszorg verantwoordelijk voor de coördinatie in zulke situaties. Het draait dan niet alleen om hulpdiensten, maar juist ook om hoe inwoners elkaar kunnen ondersteunen.

Daarnaast is Robert als veiligheidsadviseur betrokken bij projecten zoals KIJK en denkt hij mee over risicobeheersing en communicatie.

Na de uitleg bezochten we diverse plekken in de gemeente: van het opvangcentrum in het klooster tot het Schoonhovens College, de dijken en havens. Onderweg stelde ik talloze vragen en kreeg ik een helder beeld van het werk achter de schermen.

Het was een leerzaam werkbezoek dat me liet zien hoeveel voorbereiding en samenwerking er schuilgaat achter veiligheid. Een geruststellende gedachte: onze gemeente is in goede handen.”

Goedemiddag, gemeente Krimpenerwaard, met…

“Jaap-Jan Speksnijder! Ik ben raadscommissielid van SGP in onze prachtige gemeente. Om ons werk goed te kunnen doen krijgen wij mogelijkheden aangeboden om een dagje mee te lopen bij een organisatie die bijdraagt aan het leven, werken en recreëren in de Krimpenerwaard. Op 14 juli jl. heb ik een dag meegekeken met verschillende ambtenaren van Publiekszaken en Klantcontact in Stolwijk. Hier helpen professionals, inwoners via de telefoon, social media en aan de balie. Ze spreken met inwoners over vragen over het leven, wonen en werken in de Krimpenerwaard. Team Publiekszaken handelt o.a. aanvragen van reisdocumenten en aangiftes van overlijden en geboorten af. Zij beheren ook de basisregistratie personen en de burgerlijke stand. Daarnaast registreren ze wie er begraven wordt of ligt in welk graf en voor welke periode.

Ik heb een inkijkje gekregen in hoe het werk achter de balie gaat. Wij hebben de erkenning van ouderschap geregistreerd van een tweeling, die binnenkort in onze gemeente geboren wordt. Daarnaast hebben we enkele paspoorten aangevraagd. De medewerkers kijken voortdurend of ze iemand die zit te wachten kunnen helpen, zo houden ze de vaart erin. In mijn pauze heb ik het rapport gelezen over een onderzoek van Telan naar de telefonische dienstverlening in onze gemeente. Dit rapport geeft inzicht in de snelheid en wijze waarop onze gemeente inwoners helpt. Na de pauze heb ik met een medewerker van team Klantcontact meegeluisterd aan de telefoon en berichten gelezen gericht aan de gemeente via social media. Samen met de medewerkers heb ik gesproken over de klachten, vragen en opmerkingen van inwoners. Alles wordt zorgvuldig geregistreerd, zo helpen we met elkaar de Krimpenerwaard vooruit!

Ik dank onze ambtenaren voor hun tijd en gastvrijheid. De organisatie en de politiek moeten mijns inziens goed samenwerken om optimaal te kunnen functioneren. Mijn verwachting is dat het nieuwe gemeentekantoor structureel zal bijdragen bij een goede, snelle, professionele en efficiënte dienstverlening.”

Van afval scheiden tot applaus in de theaterzaal

“Dinsdag 24 juni ben ik op bezoek geweest bij de milieustraat in Bergambacht. De medewerkers van Cyclus hebben mij hartelijk ontvangen en meer verteld over hun dagelijkse werkzaamheden. Het is af en toe een uitdaging om bepaalde items goed te sorteren, daar helpen ze de bezoekers graag bij.

Men is ook gebaat bij een vlotte doorstroming van bezoekers. Sommige rijroutes zijn wat krap en dit geeft nog wel eens oponthoud. 

Het lijkt er daarnaast wel op, dat sommige van onze inwoners nog niet helemaal gewend zijn aan de gang van zaken op de milieustraat. Niet iedereen maakt vooraf een reservering en ook het concept ‘gesloten vanwege lunch’ is voor sommige bezoekers nog even wennen. 

Voor mijn tweede zomerstage ging ik dinsdag 15 juli op bezoek bij het Cultuurhuis Krimpen aan de Lek. Dit staat nu onder gemeentelijk beheer en ik was benieuwd hoe dit door de vrijwilligers werd ervaren en hoe de dagelijkse bezigheden verliepen. 

Ik heb uiteindelijk het grootste deel van de dag doorgebracht in de theaterzaal van het Cultuurhuis. De Prinses Ireneschool had hier de eindejaar musical en tijdens de generale repetitie moest nog wat worden gesleuteld aan het decor en de geluidsinstallatie. 

Tussen de bedrijven door heb ik veel kunnen leren over deze situatie in Krimpen aan de Lek, niet alleen over het Cultuurhuis maar ook over de woningbouw en het sportcafé bij de Walvis. 

De overgang van de failliete stichting naar gemeentelijk beheer lijkt in ieder geval goed te zijn verlopen, Hopelijk kunnen we als gemeente ook zo’n overdracht realiseren wanneer het Cultuurhuis weer onder ander beheer komt te staan.”

Verslag zomerstage bij de Overtuin Bisdom van Vliet

“Op maandag 21 juli is er door Kees Verhoog (secretaris) en Elly van der Klauw (voorzitter) van de Overtuin Bisdom van Vliet een rondleiding-zomerstage verzorgd. Namens Pro Krimpenerwaard heb ik hieraan deelgenomen. 

Stichting Overtuin Bisdom van Vliet heeft zich ten doel gesteld om samen met vrijwilligers het landgoed van Paulina van Bisdom van Vliet, te onderhouden. Al ruim 10 jaar proberen ze de Overtuin terug te brengen in de stijl van 1923. Passend bij het woonhuis aan de andere kant van de weg, dat na de dood van Paulina Bisdom van Vliet een museum werd. 

Vele inwoners van Haastrecht kennen de Overtuin nog vanuit hun jeugd en zijn blij om nu van de tuin in volle glorie te kunnen genieten. Hier komt cultuur en ontspanning samen.

Wat opviel tijdens de uitleg was de professionaliteit, de onderzoeken naar de authentieke bouw. Alles is tot in de details gerestaureerd of herbouwd. De planten, bomen en paden komen zo veel mogelijk overeen met de oorspronkelijke plannen van de tuin. Ook al verlopen vergunningstrajecten soms moeizaam, het bestuur ervaart voldoende medewerking vanuit de gemeente, waardoor de stichting de voorgenomen plannen kan realiseren. Wel is er dringend behoefte aan een opslagruimte voor de maaimachines, gereedschap en een plek om even droog en warm koffie te kunnen drinken met de vele vrijwilligers. Dank voor de leerzame en uitgebreide uitleg.”

Voor informatie en rondleidingen (voor groepen op afspraak) en tevens voor iedereen op de laatste vrijdag van de maand om 13.30 uur, kosten 5 euro per persoon.

Informatie en aanmelden via: secretaris@overtuinbisdomvanvliet.nl of ter plekke bij museum Bisdom van Vliet: overtuinbisdomvanvliet.nl

Van Raadszaal naar bouwplaats: zomerstage van Géja Stuijt bij Qua Wonen

“Donderdag 21 augustus mocht ik bij Qua Wonen mijn zomerstage doen. We startten met een lunch (prima verzorgd door de dagbesteding Krimpenerwaard) met Ralph van Ooijen (manager vastgoed) en spraken we over de corporatie in het algemeen. Daarna volgde een presentatie over Qua Wonen zodat ik een idee kreeg van hoeveel woningen, welke projecten en medewerkers e.d. Hierna gaf een medewerkster van de afdeling Sociaal Beheer een kijkje in de keuken van een aantal problemen die zoal voorkomen. Er komt namelijk meer bij kijken dan alleen verhuren en onderhoud plegen. O.a. huurachterstand voorkomen, problemen op sociaal vlak en mensen daarin begeleiden en burenoverlast. 

Daarna gingen we naar Krimpen aan de Lek naar het project Julianastraat, daar worden 17 eengezinswoningen en 55 appartementen nog dit jaar opgeleverd. De woningen zijn allemaal levensloopbestendig, gasvrij en duurzaam gebouwd. Aansluitend bezochten we het verduurzamingsproject Olivier van Noortstraat/Bij de Watertoren in Schoonhoven. Deze woningen krijgen allemaal nieuwe dakpannen, waar nodig wordt geïsoleerd, zonnepanelen aangebracht als de bewoner dat wil, er wordt nieuw glas geplaatst, in sommige woningen wordt asbest verwijderd en soms ook de vloeren geïsoleerd. En alle woningen krijgen door nieuwe gevelbeplating en mooi schilderwerk weer een eigentijdse uitstraling.

Qua Wonen is hard bezig om alle woningen met een E,F en G energielabel te laten voldoen aan de eisen van de overheid om eind 2028 alle woningen minimaal op energielabel D te hebben.

We sloten af op het kantoor bij Qua Wonen waar ik alle vragen die ik nog niet gesteld had nog kon stellen. Ik kijk terug op een leerzame middag waar ik veel informatie heb opgehaald en wil de woningcorporatie hartelijk danken voor de vriendelijke ontvangst en de medewerking van alle medewerkers die ik daar gesproken heb.”

Foto's stages raads- en commissieleden